Infrared LED 700-1000nm emitter in 5mm bullet through-hole LED lamp with7 degree viewing angle
YFL555 is a 5mm infrared LED lamp emitter. This product is available in industrial standard 5.5mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 700nm or 1000nm, 7 degree. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
To facilitate easy pick-and-place assembly, the LEDs are packed in tape and reel. Every reel is shipped in single flux and color bin, to provide close uniformity.
| Specification | Value |
|---|---|
| Peak wavelength | 700-710nm |
| Distributor Inventory | Yes |
| Color | Infrared LED |
| Radiant Intensity (mW/sr) | 1399 |
| Metal Slug | N/A |
| Packaging material | UV resistant epoxy |
| Package | 5mm bullet through-hole LED |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Product size | 5.5*8.5mm |
| Packaging Appearance | Untinted, non-diffused |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Viewing Angle (degree) | 7° |
| Product certification | REACH and RoHS |
Infrared LED Applications
- Light curtain
- Spectral analysis
- Infrared illumination for cameras
- Surveillance systems
- Machine vision systems
- Eye tracking systems
- Surveillance Systems/CCTV
- Iris and Face Recognition
- License Plate Scanning
- Automotive Sensing
- Night Vision
- Machine Vision
- Inspection
- Tissue analysis
- Forensic analytics
- Fiber-coupled Illumination
- Medical and Scientific Instrumentation
Light Emitting Diodes (LEDs) have revolutionised industrial applications due to their energy efficiency, durability, high light output and versatility.
In terms of demanding industrial applications, LEDs are widely used where their ability to provide consistent, high quality illumination enhances the accuracy of automated inspection and quality control, such as analysis, detection, inspection & verification, food processing and many, many more processes.
Swirled 1000-1750nm LED
Reviews
There are no reviews yet.