UVA Through-hole LED 365-435nm emitter in 5mm through-hole LED lamp with 7 degree viewing angle
YFL555 is a 5mm UVA LED lamp emitter. This product is available in industrial standard 5mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 365nm or 435nm, 7degree. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
To facilitate easy pick-and-place assembly, the LEDs are packed in tape and reel. Every reel is shipped in single flux and color bin, to provide close uniformity.
| Specification | Value |
|---|---|
| Peak wavelength | 395-400nm |
| Distributor Inventory | Yes |
| Color | UVA LED |
| Radiant Intensity (mW/sr) | 127 |
| Lead Frame | Soldered (Lead Free) |
| Packaging Lens | UV resistant Epoxy Resin |
| Package | 5mm Through-hole LED |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Product size | 5.5*8.5mm |
| Package Type | 5mm clear molding |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Viewing Angle (degree) | 7° |
| Product certification | REACH and RoHS |
UVA LED Possible Applications and Industries
- Biological tissue characterization
- Bio-medical&Biometrics
- skin detection &Medical cosmetology
- Measurement
- Medical Sensors
- Moisture Content Measurement
- Industrial Sensing & Photoelectric Detection
- Quality Assurance / Control
- Machine Vision
- Medical & Biochemical Analytical Instruments
- Spectroscopy(Color Recognition)
- Substance / Matter Analysis
- Counterfeit money detector
- Fiber-coupled Illumination
- Scientific Instrumentation
Light Emitting Diodes (LEDs) have revolutionised industrial applications due to their energy efficiency, durability, high light output and versatility.
In terms of demanding industrial applications, LEDs are widely used where their ability to provide consistent, high quality illumination enhances the accuracy of automated inspection and quality control, such as analysis, detection, inspection & verification, food processing and many, many more processes.
Swirled 1000-1750nm LED

Reviews
There are no reviews yet.