Infrared LED 700-1000nm emitter in 3mm round through-hole LED lamp with 45 degree viewing angle
YFL302 is a 3mm infrared LED lamp emitter. This product is available in industrial standard 3mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 700nm or 1000nm, 45 degree. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
To facilitate easy pick-and-place assembly, the LEDs are packed in tape and reel. Every reel is shipped in single flux and color bin, to provide close uniformity.
| Specification | Value |
|---|---|
| Peak wavelength | 935-945nm |
| Distributor Inventory | Yes |
| Color | Infrared LED |
| Radiant Intensity (mW/sr) | |
| Metal Slug | N/A |
| Packaging material | UV resistant epoxy |
| Package | 3mm Lamp |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Product size | 3.0*5.3mm |
| Packaging Appearance | Untinted, non-diffused |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Viewing Angle (degree) | 45° |
| Product certification | REACH and RoHS |
Infrared LED Applications
- Light curtain
- Spectral analysis
- Infrared illumination for cameras
- Surveillance systems
- Machine vision systems
- Eye tracking systems
- Surveillance Systems/CCTV
- Iris and Face Recognition
- License Plate Scanning
- Automotive Sensing
- Night Vision
- Machine Vision
- Inspection
- Tissue analysis
- Forensic analytics
- Fiber-coupled Illumination
- Medical and Scientific Instrumentation
Swirled 1000-1750nm LED






Reviews
There are no reviews yet.