Visible Through-hole LED 450-690nm emitter in 3mm round through-hole LED lamp with 45 degree viewing angle
LTL302 is a 3mm Visible LED lamp emitter. This product is available in industrial standard 3mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 450nm or 690nm, 45 degree. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
To facilitate easy pick-and-place assembly, the LEDs are packed in tape and reel. Every reel is shipped in single flux and color bin, to provide close uniformity.
| Specification | Value |
|---|---|
| Peak wavelength | 646nm |
| Distributor Inventory | Yes |
| Color | Visible LED |
| Dominant Wavelength | 630-640 |
| Lead Frame | Soldered (Lead Free) |
| Packaging Lens | UV resistant Epoxy Resin |
| Package | 3mm Through-hole LED |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Product size | 3.0*5.3mm |
| Package Type | 3mm clear molding |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Viewing Angle (degree) | 45° |
| Product certification | REACH and RoHS |
Visible LED Possible Applications and Industries
- Biological tissue characterization
- Bio-medical
- Biometrics
- Measurement
- Medical Sensors
- Moisture Content Measurement
- Industrial Sensing & Photoelectric Detection
- Quality Assurance / Control
- Machine Vision
- Medical & Biochemical Analytical Instruments
- Spectroscopy(Color Recognition)
- Substance / Matter Analysis
- Spectral analysis
- Fiber-coupled Illumination
- Scientific Instrumentation
Light Emitting Diodes (LEDs) have revolutionised industrial applications due to their energy efficiency, durability, high light output and versatility.
In terms of demanding industrial applications, LEDs are widely used where their ability to provide consistent, high quality illumination enhances the accuracy of automated inspection and quality control, such as analysis, detection, inspection & verification, food processing and many, many more processes.
Swirled 1000-1750nm LED






Reviews
There are no reviews yet.