UVA Through-hole LED 365-435Nuevo Méjico emitter in 5mm through-hole LED lamp with 7 degree viewing angle
YFL555 is a 5mm UVA CONDUJO lamp emitter. This product is available in industrial standard 5mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 365nm or 435nm, 7grado. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
Para facilitar el montaje fácil de recoger y colocar, Los LED están empaquetados en cinta y carrete.. Cada carrete se envía en contenedores de un solo fundente y de color., para proporcionar una estrecha uniformidad.
| Especificación | Value |
|---|---|
| Longitud de onda máxima | 400-405Nuevo Méjico |
| Inventario del distribuidor | Sí |
| Color | LED UVA |
| Radiant Intensity (mW/sr) | 119 |
| Lead Frame | Soldered (Lead Free) |
| Packaging Lens | UV resistant Epoxy Resin |
| Paquete | 5mm Through-hole LED |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Tamaño del producto | 5.5*8.5milímetros |
| Tipo de paquete | 5mm clear molding |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Ángulo de visión (grado) | 7° |
| Product certification | REACH and RoHS |
UVA LED Possible Applications and Industries
- Biological tissue characterization
- biomédico&Biometría
- skin detection &Medical cosmetology
- Medición
- Sensores médicos
- Medición del contenido de humedad
- Industrial Sensing & Photoelectric Detection
- Seguro de calidad / Control
- Visión artificial
- Médico & Biochemical Analytical Instruments
- Spectroscopy(Color Recognition)
- Sustancia / Análisis de Materia
- Counterfeit money detector
- Iluminación acoplada a fibra
- Instrumentación científica
Light Emitting Diodes (LED) have revolutionised industrial applications due to their energy efficiency, durabilidad, alta potencia lumínica y versatilidad.
En términos de aplicaciones industriales exigentes, Los LED se utilizan ampliamente cuando su capacidad para proporcionar constante, La iluminación de alta calidad mejora la precisión de la inspección automatizada y el control de calidad., como el análisis, detección, inspección & verificación, procesamiento de alimentos y muchos, muchos más procesos.
LED de 1000-1750 nm

Reseñas
Aún no hay reseñas.