Visibile Through-hole LED 450-690nm emitter in 5mm through-hole LED lamp with 7degree viewing angle
LTL555 is a 5mm Visibile GUIDATO lamp emitter. This product is available in industrial standard 5.5mm radial through-hole lamp package, which makes this product versatile and easy to use.
It comes with peak wavelength of either 450nm or 690nm, 7 grado. This product is a suitable candidate for a wide variety of applications in consumer and industrial segments, such as smart meter, machine control and light curtain. This product is a cost-effective solution which offers superior performance and uniform illumination pattern.
Per facilitare il montaggio pick-and-place, i LED sono confezionati in nastro e bobina. Ogni bobina viene spedita in un unico contenitore per flusso e colore, per fornire una stretta uniformità.
| Specifica | Value |
|---|---|
| Lunghezza d'onda di picco | 597nm |
| Inventario del distributore | SÌ |
| Colore | LED visibile |
| Radiant Intensity (mW/sr) | 289 |
| Lead Frame | Soldered (Lead Free) |
| Packaging Lens | UV resistant Epoxy Resin |
| Pacchetto | 5mm Through-hole LED |
| Packaging Option | Electrostatic 1 bag=1000PCS |
| Dimensioni del prodotto | 5.5*8.5mm |
| tipo di pacchetto | 5mm clear molding |
| Brackets Space | Industrial standard 2.54mm lead pitch |
| Angolo di visione (grado) | 7° |
| Product certification | REACH and RoHS |
Visible LED Possible Applications and Industries
- Biological tissue characterization
- Biomedico
- Biometria
- Misurazione
- Sensori medici
- Misurazione del contenuto di umidità
- Industrial Sensing & Photoelectric Detection
- Garanzia di qualità / Controllare
- Visione artificiale
- Medico & Biochemical Analytical Instruments
- Spectroscopy(Color Recognition)
- Sostanza / Analisi della materia
- Analisi spettrale
- Illuminazione accoppiata a fibra
- Strumentazione scientifica
Diodi emettitori di luce (LED) have revolutionised industrial applications due to their energy efficiency, durabilità, elevata resa luminosa e versatilità.
In termini di applicazioni industriali impegnative, I LED sono ampiamente utilizzati laddove la loro capacità di fornire prestazioni è coerente, l'illuminazione di alta qualità migliora la precisione dell'ispezione automatizzata e del controllo qualità, come l'analisi, rilevamento, ispezione & verifica, lavorazione alimentare e molti altri, molti più processi.
LED vorticoso da 1000-1750nm

Recensioni
Non ci sono ancora recensioni.